Antalya Bölgesi Bisiklet Turları - Saklıkent

Saklıkent Bisiklet Turları

Saklıkent Bisiklet Turu güzergahı

Saklıkent Antalya’ya 50 km uzaklıkta ve kış aylarında kayak sporunun yapılabildiği küçük bir yerleşim merkezidir. Saklıkent’e ulaşmanın bir kaç yolu vardır. Doyran Mahallesi üzerinden devam edilen ve herkes tarafından bilinen klasik yol, Feslikan Mahallesi üzerinden gidilen diğer yol ve biraz daha uzak olan Yarbaşçandır ve Kökez Yaylası tarafından gidilebilen başka bir yol daha vardır.

Doyran Mahallesinden gidilen yolun daha dik olması sebebiyle Feslikan Mahhallesi tarafından gitmeyi tercih ediyoruz. Çakırlar Pazar yerinden devam ederek Geyikbayırı Mahallesini geçiyoruz. Çağlarca Mahallesi yol ayrımını geçtikten sonra nem etkisini azaltıyor ve yol daha keyifli bir hal alıyor. Serinleyen hava ile birlikte orman içerisinde ağaçların gölgesinde tırmanmak daha bir keyif veriyor. Esentepe Seyir alanına ulaştığımızda diğer taraftan esen serin rüzgar karşılıyor bizleri. Artık rampanın uzun ve zorlu kısmı geride kalmış oluyor. Önümüzde 1-2 kilometrelik sert rampadan sonra tırmanışımız biraz kolaylaşmaya başlayacaktır.

Feslikan’dan sonra bir süre daha devam eden asfalt yol artık bitiyor ve arazi yolu ile tatlı rampada tırmanışa devam ediyoruz. Solumuzda kalan Alabelen dağı ile birlikte karşımızda ki Bakırtepe’ye doğru ilerliyoruz. Kar çukuru tarafından gelen yol ile kesiştiğimiz noktalarda yeni yapılmış olan iki adet çeşme ile karşılaşıyoruz. Doğa da içeceğimiz sulara karşı hassas davranmakta fayda vardır. Temizliğinden ve içilebileceğinden emin olmadığımız sulardan içerken tedbirli olmakta fayda vardır. Doğada bulunan ve zararsız olan çoğu bakteri türü, kişiden kişiye farklılık gösteren bağışlık sisteminin zayıf olduğu ve mide bağırsak sisteminin hassas olduğu kişilerde, bulantı kusma ve baş dönmesi gibi çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir. Böyle bir durum ise doğa keyfinizi eziyete çevirebilir. O yüzden mümkün olduğunca doğa kaynaklarını kullanırken dikkatli olmakta ve doğaya çıkarken tedbirli çıkmakta fayda vardır. Saklıkent’e ulaştığımızda bir grup motorcu arkadaşlarla karşılaşıyoruz. Motorla çıkmakta zorlandıkları bu parkurda bizi bisikletle görünce şaşırıyorlar. Bir çay molası ve kısa sohbetten sonra vedalaşıyor ve sert inişle devam eden yol ile Doyran Mahallesi üzerinden Antalya’ya ulaşarak turumuzu tamamlıyoruz.


Diğer bisiklet rotaları ve turlarımız için bizimle irtibata geçebilirisiniz.